Kuldmüntide hoiukapsel.

Mündihoidja.  TLM 23048 KA 7769   
Valmistaja:  William Ehrhardt Ltd. of Birmingham, England. 
https://opendata.muis.ee/object/2686694


Kuldmüntide hoidja  on taskukella kapslist arendatud mündihoidja -  ingl. sovereign case, sovereign holder,   sks.  souveränhalter, dose für goldmünzen, vn. держатель соверена, футляр для золотых монет

Tallinna Linnamuuseum on eseme omandanud 1988. aastal. Legendist ei selgu, kas  seda on  kasutatud  meie kohalike kuldmüntide kaasaskandmiseks.

Fotod: JMKui kuldmünte oli varem hoitud enamasti  nahast kukrus, siis  19. sajandil hakati Briti Impeeriumis oma rikkust näitama mündihoidjatega, mis olid kujundatud  taskukella kapslitena. Selline mündihoidja  riputati  keti otsa ning  hoiti taskukella kombel ka vestitaskus. Valmistajateks olid  samuti kellakapslite tegijad.  
Oksjonitel esineb enamasti vaid hõbekapslitega mündihoidjaid. Kuna kuldmündid on käibelt ammu kadunud, siis pole odavamast materjalist mündihoidjaid enam hinnatud ega alles hoitud.   Nende valmistamiseks kasutati  19. sajandi lõpus juba väga arenenud tehnoloogiat. Puhta väärismetalli asemel kasutati  sageli juba materjali 
plakeerimist - messingi peale pressitakse keevitustemperatuuril õhuke kullaleht.      


Tallinna Linnamuuseumi  mündihoidja  TLM 23048  on  valmistanud ettevõte  William Ehrhardt  Ltd.,  Birmingham.
William Ehrhardt (1831-1896) oli sündinud Saksamaal, kus õppis ka kellasepaks. 1851. a. alustas tööd Londoni kellassepafirmas. 1856.a. on ta asutanud Birminhamis oma ettevõtte, millest sai üks kellade masintootmise algatajaid Inglismaal.  Järgneva 20 aasta jooksul on ettevõtte poolt valmistatud hinnanguliselt ligi 200 tuh. taskukella.
William Ehrhardti firmas töötasid traditsiooniliste kellasseppade asemel masinaoperaatorid, kelleks olid sageli tüdrukud. Samas hoidis Ehrhardt tööl ka vanemaid meistreid, kes valmistasid erinevat toodangut ka käsitsi (ettevõttes töötas sel ajal 400 inimest).  Peale William Ehrhardti surma jätkasid firma juhtimist pojad. 1900.a. saavutas tootmine maksimumi - 250 töötajaga valmistati nädalas 600-700 kella.  Firma jätkas British Watch Company nime all tööd kuni 1920-ndate keskpaigani.  URL=https://www.timewornwatches.co.uk/manufacturers/william-ehrhardt/ • vasemal - kaubamärk kapsli siseküljel: "tiivuline nool", mille alla on löödud W.E.L... (W.E.LTD ?)
 • keskel - registreeritud kaubamärk  " tiivuline nool" (1878)
 • paremal - registreeritud kaubamärk "puu" (1911)


 • "rolled gold" tähendab, et lisatud kullaleht moodustab kaalust alla 5%
 • "garanteeritud 10 aastat" tähendab, et tegemist on 9-karaadilise kullaga, mis vastab proovile  375

MÜNDIHOIDJA RESTAUREERIMINE.

Konservaator:  J. Märss
Fotod on konserveerimistöö aruandest. 

Defektid.

 • kapslil puudus avaja (oli kinnitustihvti ärakukkumise tõttu ilmselt kadunud)

   Fotol on näha restaureerimisel juurde lisatud terasdetailid - uus avaja koos kinnitustihvtiga.
 • vedruavaja  puudmise tõttu on kaant jõuga avatud -  purustatud on šarniiri vasem ots
 • kaane pealispinnal on näha "kulunud" koht  (tõenäoliselt on sealt kraabitud ära omanikumärk)


Tehtud parandused ja täiendused.


 • šarniiri paremp. ots on joodetud pesasse pehme joodisega

  Šarniiri on varemgi parandatud. Uuendatud keskmise hõlma all  ei toimi avamisel enam kaant lahti lükkav vedru. Kaas tuleb  avamisnupule vajutades avada  käsitsi.

 • paigaldatud uus avaja (vt. ka fotot eespool)

  Kapslil oli kasutanud avamispõhimõtet, mis on iseloomulik kõigile võtme abil üleskeeratavatele taskukelladele:
  • nupp ei ole pööratav  - nupu vars tõukab vajutamisel otse vedru põrkotsale;
  • et vars avast välja ei kukuks, on see küljelt fikseeritud tihvtiga; varrel on tihvti läbimiseks vastav pikergune silm; 
  • tihvt on kooniline ning püsib pesas kiiluna; keeret ei ole - tihvti eemaldamiseks tuleb teisest otsast ettevaatlikult lüüa
KOKKUVÕTTEKS.   Antud mündikapsel sobib kuldmüntidele läbimõõduga kuni  22.5 mm.   Briti sovrin, Hollandi kulden (10 G), Vene kuldrubla (10 rbl.) ja  Preisi-Saksa  kuldmark (20 Mk) sobivad täpselt. Vene keisririigis kopeeritud kaubanduslik hollandi tukat, samuti Prantsuse 20-frangine kuldmünt  on paar millimeetrit väiksemad.

Kapsli avamine nõuab ettevaatust, kuna šarniiril on suur lõtk, ning vedru ei viska kaant ise lahti.